وبلاگ

تعرفه پزشکی معین، خوب یا بد؟! برای این اقتصاد دستوری

اخبار اکوسیستم / صفحه

تعرفه پزشکی معین، خوب یا بد؟! برای این اقتصاد دستوری!!

مدت‌های زیادی است که سال نو برای پزشکان با یک سوال تکراری آغاز می‌شود: امسال رشد تعرفه های پزشکی چقدره؟ و البته که سال‌هاست جواب این سوال جواب خوشایندی ندارد! ما اینجا سعی می‌کنیم در دو مقاله‌ی جداگانه به دو سوال مرتبط با تعرفه های پزشکی جواب دهیم:
۱- آیا تعیین تعرفه و قیمت‌گذاری دستوری برای پزشکان درست و قانونی است؟

۲- با فرض درست بودن سوال اول، آیا روند تعیین تعرفه ها و میزان رشد سالانه‌ی آن درست و منصفانه است؟

سوال اول: تعرفه گذاری معیّن خدمات پزشکی توسط دولت درست است؟

۱- کالا و یا خدماتی که مشمول قیمت‌گذاری دستوری می‌شود از سمت عرضه کننده دچار افت کیفیت می‌شود. همانطور که قیمت‌گذاری دستوری باعث کاهش کیفیت کالاها می‌شود، یک پزشک با تعرفه پایین نیز انگیزه‌ و تمرکز کمتری برای ویزیت بیمار خواهد داشت و تلاش می‌کند از طریق افزایش تعداد ویزیت و خدمات در زمان ثابت این عقب‌ماندگی مالی را جبران کند. مساله‌ای که هم باعث افت کیفیت درمان بیماران و افزایش هزینه‌های آنان در درازمدت و هم باعث فرسودگی شغلی پزشک می‌شود.


۲- در صورتی که عرضه کننده‌ی کالا یا خدمت (در اینجا پزشک) به دلیل قیمت‌گذاری دستوری نتواند به اندازه‌ی تورم و افزایش هزینه‌های کار و زندگی درامد خود را افزایش دهد چه خواهد شد؟ خود آن شخص به دلیل ثابت بودن درآمد و افزایش هزینه‌ها، دچار عوارض تورم خواهد شد. به عبارتی دولت به نیت خود یعنی حذف عوارض تورم نمی‌رسد. صرفا عوارض تورم را از دوش مصرف کننده برداشته و به گردن عرضه کننده‌ی خدمت می‌گذارد.

از سویی گروه زیادی از متخصصین عقده‌ی دیگری دارند. در مورد نیازهای اساسی مردم مثل سلامت و بهداشت نمی‌توان از هنجارهای بازار پیروی کرد. و دولت‌ها موظفند به گونه‌ای رفتار کنند که این خدمات در دسترس همگان قرار گیرد. خدمات پزشکی و نیاز به پزشک عمومی، متخصص و بیمارستان برای عموم مردم Basic و حیاتی است و نمی‌توان آن را رها کرد. زیرا ممکن است گروه‌های زیادی از مردم به دلیل عدم دسترسی یا عدم توان مالی نتوانند به پزشک مراجه کنند. بنابراین اصل قیمت گذاری دستوری خدمات سلامت و تعرفه گذاری (فارغ از نحوه سیاست گذاری و اجرا و قیمت‌ها) را نه می‌توان به طور کلی تایید کرد و نه مردود دانست.

آیا قیمت گذاری دستوری و تعرفه‌گذاری خدمات پزشکی قانونی است؟

ماده ۸ قانون بیمه همگانی خدمات درمانی کشور مصوب سال ۱۳۷۳ چه می گوید؟ «تعرفه‌های خدمات تشخیصی و درمانی بر اساس قیمت‌های واقعی و نرخ سرانه حق بیمه درمانی مصوب به پیشنهاد مشترک سازمان برنامه و ‌بودجه و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با تأیید شورای عالی به تصویب هیأت وزیران خواهد رسید.» اعضای این شورای عالی نیز گروهی از مسئولین دولتی از جمله وزیر بهداشت به اضافه رئیس کل سازمان نظام پزشکی است.
بنابراین به نظر می‌رسد تمامی خدماتی که در حال حاضر به شکل روتین در مطب، درمانگاه، بیمارستان و… انجام می‌شود مشمول تعرفه گذاری دولتی خواهد بود.

دیدگاه خود را به ما بگویید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *